Caner Dalgıç – Infinity

FTP

by CanerD on Nis.30, 2013, under Çok Genel, Edebi, Genel, Özel

Bazen bir network protokolü , bazen ftp…

image

Yorum yaz : devamı...

Programlama Haberleri -1

by CanerD on Eki.27, 2009, under Çok Genel, Genel, Genel, Güncel, Programlama, Teknoloji, Yazılım

İnternet ve Programlama dünyasındaki son gelişmeler;

  • Php 5.2.11 resmen yayımlandı. Bu sürümle birlikte önceki sürümde tespit edilen 75 bug düzeltildi ve bunlardan bazılarının güvenlik perspektifinde olduğu açıklandı.
  • Visual Studio 2010 ve .Net Framework 4‘ün Beta sürümleri yayımlandı. Bu sürümlerde geliştirilen birçok yenilik .Net çerçevesinde çalışan programcılara hem bireysel anlamda hem de Aspect-oriented Programming perspektifinde kolaylıklar getiriyor. Ayrıca .Net Framework 4 ile IronPython, IronRuby, and F#‘a tam destek verildiği açıklandı.
  • Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre Windows 7 ile birlikte gelen bir yenilik olan PoweShell 2.0 programcıların başına bela olmayacak, aksine PowerShell’in eski sürümleriyle uyumlu olan çekirdekler bu sistemde hiçbir değişikliğe ihtiyaç duymadan çalışabilecek. Ancak programcı forumlarında yine de bazı istisnaların olabileceği ve buna karşı hazırlıklı olunması gerektiği söyleniyor.
  • Michigan Eyalet Universitesi‘nin yaptığı araştırmaya göre internet üzerinden yasadışı fuhuş ticareti çok hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Bu araştırmaya göre internet üzerinden yapılan cinsel pazarlıklar, bu iş üzerinden para kazanan kişilerce giderek daha yaygın olarak tercih ediliyor. Bu pazarlıkların internet üzerinden yapılması ise bunun yasal otoritelerce takip edilmesini zorlaştırıyor ve yakalanmalarını daha da güçleştiriyor.
  • Icann‘in yönetim kurulunca alınan karara göre 2010 yılının ortalarından itibaren web adreslerinde latin alfebesi dışında kalan harfleri kullanmak mümkün hale gelecek.
  • Google’a göre programcılar küçük tanrılarmış (Tiny Gods)…

    Programmers are Tiny Gods

    Programmers are Tiny Gods

İnternet ve Programla dünyasında bu haftalık öne çıkanlar bunlar. Haftaya görüşmek üzere…

1 Yorum :, , , , , , , , devamı...

Öneriler;

by CanerD on Eki.18, 2009, under Çok Genel, Genel, Yazılım

Her güncel internet kullanıcısı kendine göre bazı araçları kullanarak ihtiyaçlarını en verimli yollardan karşılamaya çalışır. Her kullanıcının ihtiyaçları farklı olduğundan kullandığı araçlar da diğer kullanıcılara göre farklılıklar gösterir. Bu yazımda genel konular üzerinde faydalı gördüğüm ve şahsen de çok sık kullandığım bazı programlardan bahsedeceğim.

Kullanmanızı önerdiğim ve faydaları saymakla bitmeyecek programlar;

1- Mozilla Firefox:

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Eğer hala çağ atlamadıysanız hiç beklemeyin. Faydaları, getirdiği kolaylılar, üstünlükleri ve esnekliği anlatmakla bitirilemez bir browser Firefox. 75 dünya dilinde mevcut ücretsiz ve açık kaynak kodlu. Mac OS X, Linux ve Windows platformlarına uyumlu. Eklentileri kullanıcılar tarafından geliştirilen ve uçsuz bucaksız bir seçme imkanı sunan kişiselleştirme imkanı. Şahsen kimi zaman internet cafe’lere gitmem gerektiğinde eğer Firefox yoksa ilk işim onu indirip kurmak oluyor. Daha çok çok fazla faydası var bu browser’ın. Mutlaka öneririm. Bu makale yazılırken en son sürüm 3.5.3.

Windows platfomu, Türkçe 3.5.3 sürümünü indirmek için tıklayın.

Tüm dil ve platformları görmek için tıklayın.

2- Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird

Mozilla Thunderbird

Yine Mozilla Tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu e-mail ve RSS kontrol etme programı. Firefox’un esnekliğine ve geniş eklenti seçeneğine bu da sahip. Şimdilik 37 dilde ve Firefox gibi 3 ayrı platformda indirilebilir. Bu makale yazılırken en son stabil sürüm 2.0.0.23.

Windows platformu, Türkçe 2.0.0.23 sürümünü indirmek için tıklayın.

Tüm dil ve platformları görmek için tıklayın.

3- eMule

eMule

eMule

Bir p2p dosya paylaşım programını kullanmak ve bu sistem üzerinden veri transferi yapmak son dönemde korkulan bir aktivite olmaya başladı. Ancak kullanıcıların büyük çoğunluğunun farkında olmadığı detay şudur ki; paylaşılan dosya, telif hakları korunan bir veri olmadığı sürece bu tür sistemler üzerinden veri transferi yapmakta bir sakınca yoktur. Legal dosyalara hızlı ulaşmanız için en iyi seçenek. Tam performansla kullanmak için bazı genel ayarlar ve prot yönlendirmeleri yapılması gerekiyor. eMule, açık kaynak kodlu ve 52 dilde mevcut. Bu makale yazılırken en son stabil sürüm  0.49c.

İndirmek için tıklayın.

4- Gom Player

Gom Player

Gom Player

Bilgisayarınızda izlemekisteyebileceğiniz her türlü video (ve müzik) dosyasını konforlu ve sorunsuz bir şekilde çalıştıran ücretsiz dağılıtan bir program Gom Player. Playlist oluşturabilir, stream videolarını sırayla ya da süresiz görüntüleyebilirsiniz. Yarım dosyaları, indirilmekte olan dosyaları ve hatta bozuk dosyaları (bazı durumlarda) bile çalıştırabilirsiniz bu programla. Şiddetle tavsiye edilir. Son (bu makale yazılırken) sürüm 2009 Haziran’da yayımlandı ve 2.1.18.4762. Aynı zamanda sitesinde encoder programı da mevcut.

İndirmek için tıklayın.

5- Google Chrome

Google Chrome Browser

Google Chrome Browser

Firefox gibi muhteşem konforlu ve süratli bir uzay mekiğinin yanına Chrome gibi hafif, pratik ve yine aynı süratte bir araç hiç fena gitmiyor. Tadından yenmiyor. Ama size yine de afiyet olsun…

Son (bu makale yazılırken) stabil sürüm: 3.0.195.27, Ekim 2009.

İndirmek için tıklayın.

6- FileZilla

FileZilla

FileZilla

Sınıfının en iyisi üstelik ücretsiz ve açık kaynak kodlu. Aynı zamanda sitesinde Ftp istemcisinin yanında, Ftp sunucu programı da bulunuyor.

Son (bu makale yazılırken) stabil sürüm: 3.2.8.1, Ekim 2009.

İndirmek için tıklayın.

7- EditPad Lite

EditPad Lite

EditPad Lite

Tabbing konforunu ve daha birçok fonksiyonun rahatlığını not defterine taşımak isterseniz bunu mutlaka deneyin.

Aynı zamanda sitesinde çok daha gelişmiş fonksiyonlara sahip Pro versiyonu 35$ dan satılmakta, ilgilenenlere duyurulur.

Son (bu makale yazılırken) stabil sürüm: 6.5.2, Eylül 2009.

İndirmek için tıklayın.

8- Auto Gordian Knot (AutoGK)

AutoGK

AutoGK

Video üzerinde değişiklikler yapmak, ses kanallarını silmek ya da yerini değiştirmek, format ya da kalite değiştirmek için mükemmel bir program. Çok pratik ve hızlı çalışan, neredeyse tüm ihtiyaçları karşılayan bir program.

Son (bu makale yazılırken) stabil sürüm: 2.55, Şubat 2009

İndirmek için tıklayın.

Şimdilik genel konulardaki önerilerim bu kadar. İleride daha spesifik konulara da değinip önerilerimi yazacağım…

Yorum yaz :, , , , , , , , devamı...

Bir şey mi aradınız?

Site içi arama motorunu kullanın:

Aradığınız şeyi halabulamdınız mı? Bir yorum bırakarak iletişime geçebilirsiniz!

Önerilen sayfalar!

Bu sayfalara bir göz atın...

Arşiv

Tüm makaleler, kronolojik sırayla...